Poučná historka

Rád bych se podělil o jednu sice neveselou, ale zajímavou zkušenost. Občas se něco podobného může přihodit i dalším modelářům.

Létal jsem s modelem Ferat mini (viz rc-letadla - Ferat mini (mozello.cz) ), řízeného systémem Jeti Duplex, osazeným přijímačem REX 7 Ass a 15 gramovými digitálními servy nižší cenové kategorie, vše napájeno BECem regulátoru Spin Pro.

Na konci průletu asi ve výšce 15 metrů mě příjemný dívčí hlas vysílače nahlásil nízké napětí přijímače, model přestal reagovat na řízení a během necelých dvou vteřin se ozvala rána. To už moc příjemné nebylo. Z Ferata toho moc nezbylo, vše rozpojené a bez napětí. Navíc byl značně poškozen majetek třetí osoby, naštěstí pojištění odpovědnosti z provozu modelů to pokrylo.

Co teď? Samozřejmě zjistit příčinu. Doma jsem vše zapojil a vše fungovalo normálně. To je to nejhorší, co nás může potkat. Co dále? Vzít na pomoc nalogovanou telemetrii. Ve vysílači jsem měl uloženo celkem 20 telemetrických  parametrů z tohoto letu :

--- z přijímače : napětí, sílu signálu na obou anténách, kvalitu přenosu Q, teplotu v přijímači, rotace ve všech třech osách, tíhové zrychlení a status přijímače

---  z vysílače : polohu čtyř ovladačů

---  z MUI 75 : napětí, proud, odebranou kapacitu a čas běhu

---  z MRPM-AC : otáčky motoru

---  z MT-75 : teplotu motoru

Pečlivě jsem pomocí Jeti Studia prozkoumal grafy všech veličin, vše přesně souhlasilo s průběhem letu včetně alarmu nízkého napětí přijímače. Ale nebyl jsem z toho moudrý, zjevnou příčinu problému jsem neodhalil.

Vzhledem k tomu, že nemám detailní znalosti o všech procesech probíhajících v přijímači, o přenosu a záznamu telemetrie, požádal jsem o spolupráci firmu Jeti model. Pracovníci firmy k tomu přistoupili velice vstřícně a tak jsem jim zaslal přijímač i se záznamem nalogované telemetrie.

Mezitím jsem podle jejich pokynů důkladně testoval serva. Zkoušel jsem restart procesorů serv po výpadku napájení, byl okamžitý, okem nepozorovatelný. Zkoušel jsem je plně zatěžovat jak s krátkými přívody, tak i s dlouhými více jak 1 metr. Nechal jsem je běhat delší dobu na testeru. Trápil jsem je, až byly dost teplé. Vše v pořádku, bez náznaku jakékoliv anomálie.

Při vědomí, že stejně tato serva nebudu mít odvahu dát do jiného modelu, jsem jim dal opravdu zabrat. Ohřál jsem je horkovzdušnou pistolí, zchladil v mrazáku, bouchal s nimi o tvrdou podložku, delší dobu držel v zablokovaném stavu. Serva se chovala normálně. Podobně jsem prověřil napájení BEC. Takže serva a napájení jsou v pořádku a vypadá to na přijímač?

Soudě podle více doplňujících telefonátů pracovníků firmy Jeti se této události dost věnovali a strávili jejím zkoumáním dost času. Závěr byl, že přijímač je v pořádku a podle zaznamenané telemetrie byla i funkce celého systému Duplex správná. Nutno dodat, že jsem byl v této chvíli z tohoto sdělení dost rozpačitý.

Se systémem Jeti Duplex létám 15 roků, od úplně prvního TU modulu ve Futabě až po nejnovější typy vysílačů DC. Nikdy, opravdu nikdy, jsem nezaznamenal jakýkoliv náznak problému. A tak vězte, že tato událost byl velký útok na moji neochvějnou důvěru v tento systém. Několik týdnů jsem se odvážil létat pouze s pěnovými modely. Nějak se mně nechtělo smířit s tím, že se občas něco takového stane bez zjištění příčiny.

A tak jsem tato serva a přijímač osadil do EPP modelu Super Extra L od RCfactory. Po šesti startech se závada objevila znovu, alarm nízkého napětí a neovladatelné bublinky šly k zemi. Modelu se nic nestalo a vysílač periodicky po cca 1 vteřině hlásil reset přijímače. Po vypnutí a zapnutí se situace opakovala. Cestou z letiště jsem si plánoval, jak Jeťákům vyčiním, že přijímač asi v pořádku nebyl, když se závada projevila znovu.

Doma jsem osadil jiný přijímač – a ejhle – opět periodicky hlásil resety. Takže přijímač je v pořádku a mohou za to serva !

Zjistil jsem, že jedno servo tentokrát odešlo úplně. A to poněkud neobvyklým způsobem. Při připojení napájení se chová normálně a odebírá jen klidový proud. V okamžiku, kdy dostane na vstupu řídící impulzy z přijímače, přechází téměř do zkratu. Tím spadne napětí a přijímač se resetuje. Řídící pulzy se přeruší a servo přejde do klidového režimu. V okamžiku dalšího náběhu přijímače dostane servo opět řídící impulzy, zkratuje a celý cyklus se opakuje. Při havárii Ferata bylo napájení přerušeno za necelé dvě vteřiny a tak asi servo nestačilo odejít úplně. Zajímavé je, že během celého drsného testování a během pár startů v Extře fungovalo normálně.

Servo jsem rozebral, na desce součástí nic neobvyklého, vše v pořádku, nic spáleného, kabely vzorně připájeny. Po rozebrání motoru jsem zjistil, že plíšky komutátoru (původně dva pro každý pól) jsou silně a nerovnoměrně opáleny a na jednom pólu jeden úplně chybí. Na komutátoru jsou vypáleny drážky. Neumím však určit, zda prvotní příčinou poruchy serva byl komutátor, nebo porucha elektroniky, která pustila do motoru velký proud, který komutátor upálil.

Po výměně serva v Extře jsem absolvoval hodně letů k plné spokojenosti. Nutno dodat, že serva této značky používáme v naší partě delší dobu a máme je v řadě svých modelů k plné spokojenosti.

       A co poučného?   Opět jsem si potvrdil že :

·         neodstartuji bez řádného pojištění

·         nejslabším článkem systému ovládání modelu budou vždy serva a nevyplatí se na nich šetřit.

·         všechno nemusí být tak, jak se na první pohled zdá

·         neměli bychom vzdávat snahu o objasnění podobných situací

·         moje neochvějná důvěra v systém Jeti Duplex byla zcela obnovena.



google-site-verification: google30e481e7dee35170.html G-5B00KKJ4XR