Pitts S-12   rozpětí 2 m

 Baví mě klasická akrobacie, při které je pohyb vzduchem určován aerodynamickými zákony a letovým projevem skutečných předloh. Akrobacie sobě pro radost a bez ohledu  na to, co řeknou bodovači.  Akrobacie po které jedu z letiště spokojený.

 Postavil jsem v modelovém provedení téměř všechny skutečné akrobatické legendy a nyní nadešel čas na akrobatického dvouplošníka.  Mám rád hvězdicové motory a tak volba byla jasná - Pitts S-12.

 Kořeny našeho královského hobby sahají do první poloviny minulého století, do doby nosníčků, překližkových přepážek, kaseinového lepidla, papírových potahů a acetonových laků. Takto vyrobeným modelům nelze upřít jisté kouzlo a nostalgii.

 Při návrhu Pitts S-12 jsem se nechal inspirovat tímto odkazem našich modelářských pradědů a použil žbrdlinkovou konstrukci. Přimíchal jsem ovšem současnou technologii CNC obrábění, přidal špetku moderních lepidel, špetku uhlíkových vláken, na potah nažehlovací folii a do útrob vložil nejnovější výdobytky radiových a pohonných systémů.  Domnívám se, že vznikl zajímavý model pro radost. No posuďte sami.

 Modely navrhuji ve vhodné aplikaci na PC. Vědomí, že díly nebudu řezat lupenkovou pilkou, mě při návrhu modelu dává křídla. Škodolibě maluji množství odlehčení, množství zámků a naprosto všechny potřebné dílečky. Namaluji řadu montážních přípravků, které téměř zabrání mít něco zkroucené - základem je však dokonale vyrovnaná pracovní deska. Důsledným vyvázáním dílů pro plynulé rozložení provozních zatížení zajistím, že se model po dvou sezónách nerozpadne. Veškeré sousedící díly (přepážky trupu s bočnicemi, žebra křídla se stojinami ...atd) jsou spojeny zámky, což zajišťuje jejich pevnost, správnou vzájemnou polohu a eliminuje špatnou montáž

 Poté není problém vše nachystat na frézování, kamarád Pavel Tošovský rozezní symfonii CNC frézky a všech 553 dílů z překližky, balzy a sklotextitu je na světě.

Dále prostě složím Lego, zkontroluji souosost a zalepím řídkým a středním vteřinovým lepidlem (a to i partie kolem motorové přepážky a podvozku).

Stavba pokračuje rychle a je velkou radostí.

 Konstrukce modelu

 Nosným prvkem trupu je vnitřní korýtko, ve kterém je ukotvena motorová přepážka, podvozek a přepážky trupu. Jsou v něm dále uloženy pohonné akumulátory a veškeré RC vybavení včetně serva SOP. Vnější tvar trupu tvoří balzové nosníky 7 x 7 mm s diagonálními výztuhami z B3. Horní díl trupu je odnímací od zadní hrany kabiny až po předek trupu i s částí motorového krytu. Tím je zajištěn zcela volný přístup k veškerému vybavení.

Křídla jsou klasické konstrukce, pásnice nosníku jsou smrkové, stojiny nosníku jsou vyfrézovány z překližky, torzní skříň a páskování žeber je z balzy tloušťky 1,5 mm. SOP a VOP jsou též klasické konstrukce většinou z balzy tloušťky 1,5 mm.

 Spojky křídel tvoří tři vrstvy překližky. Prostřední je nižší, čímž vznikne žlábek pro uhlíkový rowing, uzavřený zámkovaným sklotextitem tloušťky 0,8 mm. Pro spodní křídla je  spojka integrovaná v přepážce trupu (obr. 1), v křídlech je pro ni pouzdro jako součást nosníku. V horních křídlech je spojka součástí nosníku a pouzdro je součástí baldachýnu (obr. 2).

Nemám rád jakékoliv šroubování na letišti. Z tohoto důvodu jsou křídla i kabina zajištěna odpruženými čepy, křídla a kabinu nasunu, zacvaknu a je hotovo!

 Model je potažen folií Oracover, grafické polepy a nápisy jsou vyříznuté z folie Orastick. Proti aranžérským foliím mají výhodu stejné tepelné odolnosti, takže při vypínání potahu není problém. Také lepení jde lépe, protože po nalepení na Oracover nemá spoj plnou pevnost a v případě chybičky, nebo bublinky lze folii opatrně odlepit a vše napravit. Teprve přežehlením získá spoj plnou přilnavost a  Orastick drží velmi dobře.

Orastick lze řezat na běžných plotrech, jeho podkladový papír však není tak tlustý a pevný, jako u aranžérských foliích. Musíme pamatovat na to, že při řezání velkých a dlouhých dílů, které mají být tvarově shodné, může dojít (díky menší tuhosti podkladového papíru) k délkovým rozdílům a tvarovým nepřesnostem. Máme odzkoušeno, že pokud vše řezané rozdělíme na cca 600 mm kusy, nebývá problém.

 Základní technické údaje

 Rozpětí :                               2 000 mm

Délka :                                   1 880 mm

Letová hmotnost :                  8 135 g

Plocha křídel :                           124 dm2

Plošné zatížení křídel :            65,6 g/dm2

 Pohon modelu 

 Motor :                       Hacker  Q80 8M V2

Vrtule :                       Fiala 25/12 E3  -  nová elektro

Regulátor :                Jeti MEZON 135 opto

Pohonné aku :          Jeti POWER ION  12S3P  7 800 mAh (články 2600A)

 

 Parametry pohonu  (měřeno telemetrií Jeti Duplex) : 

Plný plyn

proud

A

napětí

V

otáčky

ot/min

příkon

kW

Staticky na zemi

120

40,0

6 172

4,80

Horizontální let

95

40,8

6 560

3,88

Vertikální let

114

38,5

6 010

4,39

 

 V tomto uspořádání se doba letu pohybuje mezi 8 až 11 minutami podle dynamiky letu (počet vertikál, rychlost letu a razance práce s plynem). Pohon je svým letovým projevem plně srovnatelný s benzinovým motorem 80 ccm, při ostřejším nastavení regulátoru jsou však okamžité reakce na plyn rychlejší - elektrický pohon zabírá okamžitě a to s plným kroutícím momentem. 

Hmotnost pohonu

motor+kužel+vrtule       1 276 g

regulátor                           148 g

akumulátory                  1 792 g

celkem                          3 216 g

 

 Řízení

 Model je ovládán systémem JETI Duplex EX. Palubní instalace je osazena přijímačem REX 12 se satelitním přijímačem Rsat. Vysílač DC je nastaven do režimu Dual Path. To znamená, že každý z jeho dvou VF modulů komunikuje samostatně s jedním přijímačem, cesta signálu je zdvojena a spolehlivost je neskutečná. Při výpadku jedné větve vysílač tuto skutečnost ohlásí, ale ovládání funguje dále a model přivedeme bezpečně na zem. Napájení palubní části je dvojicí akumulátorů Power Ion 2S1P 2 100 mAh prostřednictvím elektronického přepínače DSM 10, ovládaným bezdrátovým spínačem RC Switch.

 Serva

 jsou digitální, typu HiVolt, značky KST. Ve křídlech 4 kusy DS 225 MG (6,5 kg), ve výškovce  2 kusy DS 589 MG (9,2 kg)  a pro směrovku 1 kus DS 725 MG (18 kg). Jsou celokovová, silná, dostatečně rychlá, stabilně drží neutrál a jsou spolehlivá.

 Telemetrie

 Systém Duplex EX nabízí uživatelsky velice přívětivé telemetrické údaje. Při využití řady nabízených měřicích senzorů můžeme mít údaje z modelu v reálném čase téměř o všem, na co si vzpomeneme.

Na tomto modelu mám k dispozici :

  • z regulátoru Mezon : napětí a proud pohonné baterie, otáčky motoru, odebranou kapacitu, teplotu regulátoru, čas běhu a procento plynu PWM
  • z přijímačů : napětí na obou přijímačích, síla signálu na všech čtyřech anténách obou přijímačů a procento správně přenesených paketů opět z obou přijímačů
  • z vysílače : polohu čtyř vybraných ovladačů

Celkem tedy 19 parametrů. Pro akrobatický model je to vše, co bychom mohli potřebovat pro dokonalý přehled o funkci jeho systémů a řešení nestandardních stavů.

Vysílače DC/DS umožní data jednak zobrazit, též uložit do paměti pro další zpracování a nastavit více alarmů na jakoukoliv veličinu. Takto si pomocí alarmů hlídám napětí na přijímačích a pohonných akumulátorech, sílu signálu na anténách a kvalitu přenosu (parametr Q - procento správně přenesených paketů).

Dále využívám užitečný údaj o odebrané kapacitě z pohonných zdrojů, na kterém mám nastaven alarm na hodnotu 6 000 mAh. Při odebrání této kapacity mě příjemný dívčí hlas upozorní a jdu na přistání. Tím správně pečuji o akumulátory a nemusím sledovat čas letu, který se navíc mění podle stylu létání. Pokud během letu chci znát právě odebranou kapacitu, stačí cvaknout mžikový spínač a hlasový výstup telemetrie mě sdělí požadované. Je to velice užitečné (nemusíme spustit oči z modelu) a příjemné.

Automaticky loguji celé lety všech modelů, třikrát až čtyřikrát za sezonu vše zkontroluji pomoci JETI Studia , zda je vše v pořádku tak, jak má být. Je to důležitý prvek prevence.

 Letové vlastnosti

 Pitts S-12 létá ve všech fázích obratů klasické akrobacie neutrálně s dostatkem výkonu. Díky tlustým profilům a malému plošnému zatížení je hodný, nezáludný a dobře „drží“, jak při minimální rychlosti, tak i při prudkých obratech ve vyšších rychlostech. Jeho čelní odpor je proti klasickým jednoplošníkům větší, což pomáhá při sestupných fázích letů, Pitts se tak moc nerozbíhá. Finále na přistání je však lépe jít na mírném plynu, který stáhneme až ve výdrži.

Na letišti si to spolu vždy užijeme.

 

google-site-verification: google30e481e7dee35170.html G-5B00KKJ4XR