Aplikační nástavce na lepidla

snadno, rychle a levně

 Škála používaných aplikačních nástavců je široká. Někdo používá zdravotnické pipety, někdo tenké plastové trubičky a někdo nástavce až nesmyslně draze koupené. Odzkoušel jsem vše možné, ale mně nejlépe vyhovují nástavce vytažené z plastových trubiček. Postup zhotovení není nic světoborného, ale řadu modelářů by mohl inspirovat.

 Jako výchozí materiál používám polyethylenovou trubičku Ø6/Ø4 mm vyráběnou v Napajedlech. Tamtéž je možné ji zakoupit např. v prodejně Linofol - zasílají i na dobírku. Její cena je kolem 150,- Kč za kilogram, což je přibližně 70 metrů (1m = 2,20 Kč).

 Na prohřátí trubičky se mně osvědčila modelářská teplovzdušná pistole (fén na potahování nažehlovacích fólií) se štěrbinovým nástavcem. 

Trubičku nožem nařežeme na krátké polotovary.  Když budou moc krátké, ušetříme sice materiál, ale budeme si pálit prsty. Trubičku nahřejeme otáčením před štěrbinou pistole, správnou teplotu musíme odzkoušet. Jistým vodítkem může být, že původně mléčný odstín zprůhlední. 


Poté pomalu, velice pomalu a zlehka začneme trubičku natahovat. Pokud budeme v této první fázi spěchat, tak ji patrně přetrhneme. Nenecháme se odradit prvními neúspěchy, po získání cviku to půjde dobře. V dalších fázích tažení je třeba zrychlit a zvětšit sílu. Můžeme tak získat dlouhé kapiláry s vnějším průměrem i pod 1 mm. Různou rychlostí a silou tažení si vyrobíme nástavce různých průměrů na lepidla různých viskozit. Pro dosažení požadovaného průměru a délky si můžeme  během tažení pomoci  fouknutím na to správné místo. 

Takto získané polotovary rozřízneme na požadovanou délku, zkrátíme silnou část, kterou nasadíme na náustek lahvičky a můžeme lepit. 

Práce s nástavci je příjemná, můžeme si vyrobit různé průměry a délky podle svých potřeb.  Navíc,  díky nízké ceně výchozího materiálu,  téměř  nic nestojí. 

 . google-site-verification: google30e481e7dee35170.html G-5B00KKJ4XR