XtremeAir XA-42    rozpětí 2,4 m

Když Vás baví akrobacie a model by měl ve vzduchu vypadat realistiky, tak nemáte ze skutečných akrobatických speciálů moc na vybranou. XtremeAir jsem si vybral ze čtyř důvodů :

  • nostalgie - od mládí jsem vyrůstal na Chrudimském letišti spolu s legendární akrobatickou skupinou Chrudimská čtyřka. Jejím pokračovatelem jsou současní The Flying Bulls, kteří v minulém roce přezbrojili na XtremeAir
  • jejich zbarvení je originální, nápadité a efektní
  • XtremeAir je bezesporu nejhezčí současný akrobatický speciál
  • velmi dobré letové vlastnosti jsem si ověřil na předchozím modelu Sbach 342 o rozpětí 1,9 m

 Po zkušenostech s mým předchozím modelem Su-31 jsem ani chvíli neváhal s volbou elektropohonu, zejména jsou-li nyní k dispozici nové akumulátory Power Ion - ale o tom níže.

 Konstrukce

Modely kreslím ve vhodné aplikaci na PC, připravím podklady na frézování a můj kamarád Pavel Tošovský (PT model) nechá rozeznít symfonii své CNC frézky. A pláty s přibližně 450 díly z topolové a březové překližky, balzy různé tloušťky a sklotextitu jsou na světě.

 Představa, že díly nebudete řezat lupenkovou pilkou Vám při návrhu modelu dává křídla. Škodolibě malujete množství odlehčení, množství zámků a naprosto všechny potřebné dílečky. Namalujete řadu montážních přípravků, které Vám téměř zabrání mít něco zkroucené - základem je však dokonale vyrovnaná pracovní deska.

 Konstrukce modelu je přizpůsobena klidnému chodu elektromotoru. Důsledným vyvázáním dílů pro plynulé rozložení provozních zatížení zajistím, že se model po dvou sezónách nerozpadne. Veškeré sousedící díly (přepážky trupu s bočnicemi, žebra křídla se stojinami ...atd) jsou spojeny zámky, což zajišťuje jejich pevnost, správnou vzájemnou polohu a eliminuje špatnou montáž - prostě složíme Lego a poté zalepíme řídkým a středním vteřinovým lepidlem HVP (a to i partie kolem motoru a podvozku).

 Většina trupu je z topolové překližky, namáhaná místa kolem motoru, podvozku a uložení trubky křídla jsou z březové letecké překližky, nosníky jsou smrkové. Ocasní plochy jsou z balzy, pouze tvarové stojiny z topolovky. Žebra křídla jsou z plné balzy tloušťky 3 mm. Proti i hodně odlehčené topolovce vycházejí mnohem lehčí a nejsou tak křehká. Větší cena balzy je kompenzována nižší cenou frézování, kterého je u balzy podstatně méně. Na balzové nosníky a potahy používám balzu do hmotnosti do 120 g/dm3. Mnohem větší využití balzy při konstrukci modelu (než je nyní módním trendem) se projevilo nižší hmotností draku při zachování požadované pevnosti, tuhosti a dlouhé životnosti. Motorový kryt je z laminátu, trubky křídla, VOP a podvozek jsou z duralu.

 Při volbě zbarvení jsem se nechal volně inspirovat letouny skupiny The Flying Bulls.

 Model je potažen folií Oracover, grafické polepy jsou vyříznuté z folie Orastick. Proti aranžérským foliím mají výhodu stejné tepelné odolnosti, takže při vypínání potahu není problém. Také lepení jde lépe, protože po nalepení na Oracover nemá spoj plnou pevnost a v případě chybičky, nebo bublinky lze vše napravit. Teprve přežehlením získá spoj plnou přilnavost a  Orastick drží velmi dobře.

 Orastick jde na běžných plotrech řezat dobře, jeho podkladový papír není však tak tlustý a pevný, jako u aranžérských foliích. Musíme pamatovat na to, že při řezání velkých a dlouhých dílů, které mají být tvarově shodné, může dojít k menším rozdílům a tomu přizpůsobit způsob a postup lepení.

 Vnitřek kabiny je natřen přímo na balzu matnou syntetickou barvou na plastikové modely. Na netu jsem našel fotografii palubní desky, ve Photoshopu jsem ji upravil pomocí křivek, upravil barevné podání, klonováním přizpůsobil na rozměr podle palubovky mého modelu, vytiskl na papírovou samolepku a nalepil. Maketáři by mě nepochválili, ale ve stylizované kabině tento jednoduchý způsob vypadá dobře, včetně odlesků na přístrojích. Podle předlohy jsem původně čirou kabinu zevnitř nastříkal modrým lihovým transparentním lakem Agama - Red Line. Jeho výhodou je, že když výsledek není podle představ, tak lihem umyji a stříkám znovu. 

Technické parametry modelu

rozpětí                  2 430 mm

délka                    2 120 mm

letová hmotnost       8 950 g   

 

 

 

 

 



Váhový rozbor

- trup připravený k letu s trubkou křídla

   bez přijímačových a pohonných aku        4 860 g

- křídlo kompletní se servy                             1 705 g

- VOP s trubkou a servy                                   468 g

- pohonné aku  2x  6S3P                               1 722 g

- přijímačové aku 2x  2S1P                               193 g

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Řízení


 Model je ovládán systémem Duplex EX od fy JETI model. Palubní instalace je rozdělena do dvou samostatných větví, každá je napájena svým dvoučlánkem Power Ion 2100 mAm. Spínání palubního systému zajišťuje dvojitý elektronický vypínač Jeti DPS 40, ovládaný magnetickým klíčem. Každá větev je osazena jedním přijímačem Duplex R8, který ovládá serva ve své polovině modelu. Vysílač Jeti Duplex DC-24 je nastaven do režimu Dual Path. To znamená, že každý z jeho dvou VF modulů komunikuje samostatně s jedním přijímačem, cesta signálu až k servům je zdvojena a spolehlivost je neskutečná. I při výpadku jedné větve přivedeme model s polovinou funkčních serv bezpečně na zem.

 

Serva

jsou digitální, typu HiVolt, značky Hitec. Na křidélkách a VOP 4 kusy HS-5585 MH (tah 17 kg) a na SOP HS-7954 SH (tah 29 kg). Jsou silná, dostatečně rychlá a stabilně drží neutrál.

Telemerie

Systém Duplex EX nabízí uživatelsky velice přívětivé telemetrické údaje. Při využití řady nabízených měřicích senzorů můžeme mít údaje z modelu v reálném čase téměř o všem, na co si vzpomeneme.

Na tomto modelu mám k dispozici :

  • z regulátoru Mezon : napětí a proud pohonné baterie, otáčky motoru, odebranou kapacitu, teplotu regulátoru, čas běhu a procento plynu PWM
  • z přijímačů : napětí na obou přijímačích, síla signálu na všech čtyřech anténách obou přijímačů a procento správně přenesených paketů opět z obou přijímačů
  • z vysílače : polohu čtyř vybraných ovladačů

Celkem tedy 19 parametrů. Pro akrobatický model je to vše, co bychom mohli potřebovat pro dokonalý přehled o funkci jeho systémů a řešení nestandardních stavů. Pro jiné typy modelů můžeme doplnit další senzory (např. pro turbíny měřič průtoku paliva a jeho spotřeby, pro větroně vario, GPS  apod.).

 Vysílače DC/DS umožní data zobrazit, uložit je do paměti pro další zpracování a nebo nastavit více alarmů na jakoukoliv veličinu. Takto si alarmy hlídám napětí na přijímačích a pohonných akumulátorech a sílu signálu na anténách.

Dále využívám užitečný údaj o odebrané kapacitě z pohonných zdrojů, na kterém mám nastaven alarm na hodnotu 5 200 mAh. Při odebrání této kapacity mě příjemný dívčí hlas upozorní a jdu na přistání. Tím správně pečuji o akumulátory a nemusím sledovat čas letu, který se navíc mění podle stylu létání. Pokud během letu chci znát právě odebranou kapacitu, stačí cvaknout mžikový spínač a hlasový výstup telemetrie mě sdělí požadované. Je to velice užitečné (nemusíme spustit oči z modelu) a příjemné.

 Testování vrtulí je s telemetrií Jeti Duplex EX radost. Během pár minut jednoho letu zaznamenám všechny údaje při různých letových režimech a doma v klidu vše vyhodnotím.

Pohon

Motor Hacker Q80 8M V2, vrtule  Fiala 25/12 E3, regulátor JETI Mezon 135 Opto, napájení tvoří dvě sady akumulátorů Power Ion 2600A 6S3P v sérii (12 článků 7 800 mAh).

 Parametry pohonu jsem naměřil následující: 

Plný plyn

proud

A

napětí

V

otáčky

ot/min

příkon

kW

Staticky na zemi

122

39,96 1554,87

Horizontální let

94

40,96 5803,84

Vertikální let (kolmo vzhůru)

113

38,66 1204,36

  V tomto uspořádání se doba letu pohybuje mezi 9 až 12 minutami podle dynamiky letu (počet vertikál, rychlost letu a razance práce s plynem). Pohon je svým letovým projevem plně srovnatelný s benzinovým motorem 80 ccm, při ostřejším nastavení regulátoru jsou však okamžité reakce na plyn rychlejší - elektrický pohon zabírá okamžitě a to s plným kroutícím momentem. 

Hmotnost pohonu

motor              1 065 g

regulátor            145 g

akumulátory    1 722 g

celkem            2 930 g

 

 Chci demonstrovat, že nové akumulátory Power Ion 2600A posunuly elektropohon o další krok kupředu. Došlo k poklesu hmotnosti na jednotku kapacity a díky jejich značné životnosti i ke zlevnění provozu elektropohonu. Úspěšně bourají hranice, za kterými dosud kralovaly motory benzínové. Při cenovém srovnání obou typů pohonu zjistíme, že elektropohon se stále zvolna přibližuje benzínovým konkurentům.

 Regulátor a motor vydrží téměř neomezeně, po mnoha sezonách možná vyměníme ložiska v motoru. Na základě 18-ti ročního používání starších typů akumulátorů Power Ion 1,1 Ah a 1,3 Ah jsem přesvědčen, že současné nové typy akumulátorů Power Ion 2,1 Ah budou mít po 5 sezónách tak asi 90% své původní kapacity. V porovnání se srovnatelnými "pytlíky" prostě neuvěřitelné.

 Posuďte sami, zda spolehlivý, čistý chod elektromotoru bez vibrací, nižší provozní náklady, dlouhá životnost a vysoký uživatelský komfort vyváží mírně vyšší pořizovací investici.

 Letové vlastnosti

XtremeAir se chová ve všech fázích obratů klasické akrobacie neutrálně a spořádaně tak, jak očekáváme od akrobatických speciálů. Díky malému plošnému zatížení je hodný a nezáludný. Tlusté profily (16 % na křídle a 12 % na ocasních plochách) neskutečně „drží“, jak při minimálce, tak i při prudkých obratech ve vyšších rychlostech.

Na letišti spolu tvoříme spokojenou dvojku a vždy si to užijeme. 

google-site-verification: google30e481e7dee35170.html G-5B00KKJ4XR google-site-verification: google30e481e7dee35170.html