XENIE NG
Po mnoha hezkých chvilkách při létání s oblíbenou menší Xenii o rozpětí 875 mm jsem dostal chuť na její trochu větší a „nadupanější“ sestru.A tak jsem si ji namaloval s rozpětím
1 085 mm. Pro bezpečnější starty
hozením z ruky jsem přesunul motor na příď. Křídlo dostalo štíhlý profil a
celou konstrukci jsem zpevnil na razantní létání bez jakéhokoliv omezení. Po
nachystání dat na frézování opět zazněla CNC symfonie kamaráda Pavla Tošovského
a veškeré díly i s montážními přípravky byly na světě. Stavba šla rychle a
tak byl brzo na světě zajímavý model - Xenie NG. No posuďte sami.
Konstrukce
modelu je klasická z balzy, smrkových nosníků a překližek.
Žebra křídla jsou z balzy 2mm, smrkový nosník je složen ze dvou pásnic 3x10 a stojiny 3x8, ke konci zúžené. Úzkou torzní skříň na náběžce tvoří tvarový potah z balzy 3 mm, stojina z balzy 1,5 mm a náběžka slepená ze tří vrstev balzy 3 mm. Je velice pevná a zajišťuje torzní tuhost křídla. Žebra jsou plaňkována balzou 1,5 mm. Bočnice trupu jsou z balzy 2 mm, v rozích vyztužené smrkovými nosníky. Přední část trupu a odnímací kabina jsou plaňkovány balzou 3 mm. Hmotnost draku před potažením je 252 g. Kužel je z 3D tiskárny a trámec sklopné vrtule je duralový. Model je potažen nažehlovací folií Oracover, barevné doplňky jsou z Orasticku a nápisy z reklamní folie. Hmotnost potahu je 72g.
Technické parametry
Délka 600 mm
Plocha křídla 27,5 dm2
Plošné zatížení 38 g/dm2
Letová hmotnost 1 051 g
RC vybavení
Přijímač Jeti Duplex REX 6
Telemetrická čidla MT 125 EX, uVario
Serva 2x E-max ES 09 MD (2,6 kg/cm, 0,08 sec/60°)
Pohon
Motor AXI 2820/10 Gold Line V2
Regulátor YGE 65 LVT (s telemetrií Jeti Duplex)Aku Power Ion 4S2P 5 200mAh (články 2600A)
Vrtule sklopná LOB 11/7,5 na trámci s roztečí 44 mm
Výkony pohonu při plném plynu
Staticky na
zemi
73 A 13,61 V 11
800 ot/min příkon 993 W
Horizont
37 A 13,96
V 13 730 ot/min příkon 516 W
Vertikála
51 A 13,55 V
12 520 ot/min příkon
691 W
Doba letu 6 až 8 minut podle stylu létání
Telemetrie
Z modelu přenáším do vysílače řadu telemetrických údajů, tím mám dokonalý přehled o stavu všech komponentů na palubě. Celkem je to 17 parametrů z regulátoru YGE, z čidla teploty motoru, z uVaria a z přijímače. Ve vysílači si některé údaje zobrazuji na displeji. Na řadu z nich mám nastaveny alarmy (signály na anténách, parametr Q, napětí na přijímači a pohonných aku, odebranou kapacitu a teplotu motoru). Pokud je splněna podmínka jakéhokoliv alarmu, příjemný dívčí hlas mě upozorní a mohu na to okamžitě reagovat. Je důležité mít vše pod kontrolou, přidá to klidu při létání.
Veškeré telemetrické údaje ze všech startů všech modelů si loguji a ukládám na kartu vysílače. Není problém s její kapacitou, protože záznamy jsou datově velmi úsporné. Doma si mohu v klidu pomocí Jeti Studia veškeré nalogované parametry zobrazit, umožní to preventivně sledovat stav všech komponent.
Testování a výběr vrtulí je s telemetrickými záznamy radostí. Během pár minut jednoho letu zaznamenám všechny údaje při různých letových režimech a doma v klidu pomocí Jeti Studia vše vyhodnotím.
Létání
Xenie NG je za letu velice stabilní, obratná a dost rychlá. Jak rychle letí v horizontu sice nevím, ale při kolmé vertikále stoupá 30 m/s. Při správném seřízení a správné poloze těžiště letí bez dalšího zásahu do řízení tam, kam ji namíříme. Výkon pohonu je dostatečný pro velmi rychlé stoupání kolmo nahoru bez jakéhokoliv omezení, během chvilky je na hranici viditelnosti. Díky nízkému plošnému zatížení je klouzavý let pomalý, na přetažení reaguje nezáludně, pouze mírným zhoupnutím. Přistání je díky tomu velice příjemné. Starty hozením z ruky na plný plyn jsou bez problémů, motor si Xenii okamžitě "vezme".
Xenie NG dovede při létání zvednout hladinu adrenalinu v krvi a najednou Vám nebe nepřipadá zas až tak veliké.