Backstrom EPB-1C
Backstrom EPB-1C je americký jednomístný kluzák – samokřídlo, který v roce 1954 navrhl Al Backstrom s pomocí Phila Easleyho a Jacka Powella. Byl určen pro amatérskou stavbu. Úspěšný ale moc nebyl, bylo postaveno jen několik málo kusů v různých variantách.
Když mě kamarád Pavel Tošovský (PT model) poslal odkaz na tento stroj s tím, že by to byla vhodná předloha pro model, byl jsem přesvědčen, že se zbláznil. Něco tak ošklivého přeci nebudu stavět! Postupem času jsem ale změnil názor, Backstromu jsem přisoudil značnou dávku neobvyklosti až zajímavosti.
A tak jsem navrhl tento model. Nehodlal jsem postavit maketu, proto jsem provedl několik úprav pro snadnou stavbu a zajištění dobrých letových vlastností. U samokřídla jsou profil křídla a hlavně poloha těžiště velmi důležité. Proto jsem tyto klíčové parametry použil shodné s osvědčeným modelem Arabela, která překvapila příjemným letovým projevem. Připravil jsem pláty na frézování, Pavel opět rozezněl symfonii CNC frézky a poté šel Backstrom rychle na svět.
Konstrukce modelu
je klasická, celodřevěná. Bočnice trupu jsou z balzy 3 mm, vršek trupu za kabinou je potažen balzou 1,5 mm, předek trupu před kabinou je plaňkován balzou 3 mm. Motorová a hlavní přepážka je z březové překližky, ostatní přepážky jsou z překližky topolové.
Křídlo s nosníkem ze smrkových lišt má potah torzní skříně z balzy 2 mm, žebra z balzy 2 mm jsou páskovány balzou 1,5 mm. Spojka křídel je vyfrézovaná ze sklotextitu 3 mm a zasouvá se do sklotextitových rámečků, ukotvených v hlavní přepážce trupu (viz foto). Půlky křídla jsou zajištěny středovou pojistkou, která je proti vysunutí zajištěna kabinou. Model je potažen Oracoverem, nápisy jsou vyřezány z reklamní folie.
Technické údaje a osazení a výkony
Rozpětí 2 000 mm
Délka 665 mm
Plocha křídla 58 dm2
Letová hmotnost 1 745 g
Plošné zatížení 30 g/dm2
Přijímač Jeti Duplex REX 6A s aktivovaným variem
Serva křídla 2 kusy Emax ES 3054
Servo SOP Emax ES 08 MD II.
Motor AXI 2820/14 Gold Line V2 KV 860
Regulátor Jeti Mezon 40 PRO
Pohonné aku Jeti Power Ion 4S2P 5 200 mAh - články 2600A
Vrtule 10,2/6,5" (listy LOB 9/5" na trámci s roztečí čepů 76 mm)
Proud při max. stoupání 32 A
při napětí 14,3 V
Příkon 457 W
Skutečné KV 717 = 83% jmenovité hodnoty
Otáčky 10 250 ot/min
Stoupání v motorovém letu cca 9 m/s.
Záznamy telemetrie min-max v přijímači Jeti Duplex REX 6A (Assist vypnut) za ½ roku létání :
- max. přetížení 8,36 G
- max. rotace křidélka -- 413°/s
- max. rotace VOP -- 654°/s
- max. rotace SOP -- 280°/sec
- max. stoupání -- 18 m/s
- max. klesání -- 28 m/s
Při létání plně využívám telemetrických možností systému Duplex. Mám tím přehled o odebrané kapacitě z akumulátorů a jejich napětí, o napětí palubní sítě a zajímavý je též údaj o přetížení G. Neustále mám pod kontrolou kvalitu spojení díky údaji o síle signálu na anténách a parametru Q (% správně přenesených paketů). Na řadu z nich mám nastaveny alarmy. Užitečné jsou údaje o výšce, stoupání a klesání. Báječné je akustické vario, pípání usnadní hledání termiky.
Létání
Navzdory svému vzhledu létá kupodivu dobře. Při uchopení trupu se kolečko opře o dlaň a tím jsou starty hozením z ruky příjemné. V kluzu ho nelze snadno utrhnout, při postupném dotahování stále drží a až se dostanete na doraz výškovky, tak se jen mírně zhoupne a letí dále s mírným houpáním. Bez jakéhokoliv náznaku utržení do stran. Netuším, co tento stroj stabilizuje kolem podélné osy, ale utrhnout ho do sestupné zatáčky se mě nepodařilo. Při plynulém přetažení v zatáčce je to podobné, pouze změní poloměr zatáčky, mírně zhoupne a točí dál. Směrovka je kupodivu účinná, hezkou zatáčku lze naladit správným poměrem mixu od křidélek do směrovky.
Na motoru je směrovka (kdy je více ofukovaná) až moc účinná, v režimu motor mám stáhnuté výchylky na 30%. V motorovém letu je Backstrom příjemný, pouze při velkém natažení na motoru na malé rychlosti (kdy to téměř visí) jsou výškovka a křidélka neúčinná (kormidla jsou na konci křídla a nejsou ofukována motorem) a ofukovaná směrovka reaguje přehnaně, takže v tomto režimu se model chová divoce. Ale rychle z toho vypadne a vše je v pořádku. Při prudké změně směru letu křidélky se model trochu zakymácí kolem svislé osy, zamezit tomu lze citlivým řízením. To jsou prostě specifika samokřídel typu prkno.
Model zalétá základní kulatou akrobacii, při které mám vypnutý mix od křidélek do směrovky. Pak jsou výkruty jen málo sudovité.
Při přistání Backstrom umožní velký úhel přitažení, dosedá na kolečko a poté přechází na přistávací ližinu. Vypadá to realisticky.
Při létání s ním si musíme zvyknout na to, že část letu si nebudete jisti, kam vlastně letí. Orientace ve větší vzdálenosti je obtížnější, musíme se naučit na něj koukat a více si pamatovat, kam letěl před chvilkou a méně spoléhat na oči.
Létání s Backstromem je zajímavé a vždy si to spolu užijeme.